Akcja Katolicka

parafii pw. św. Anny

w Bralinie

W niedzielę Chrystusa Króla dziękowaliśmy Panu Bogu za otrzymane łaski w mijającym roku działalności Akcji Katolickiej w naszej parafii.

Zwracamy się z podziękowaniem do naszych duszpasterzy a szczególnie do ks. proboszcza kan. Romana Krzyżaniaka za chrześcijańską formację oraz duchowe, organizacyjne i finansowe wsparcie działań na rzecz parafii i bliźnich.

Wspólnie Przeżywaliśmy uroczystości kościelne i świąt:

W maju członkowie Akcji Katolickiej z Diecezji Kaliskiej zebrali się w Sanktuarium na Pólku na dorocznym czuwaniu. W modlitewnym spotkaniu uczestniczył i Mszę Św. celebrował

J. Eks. Ks. Bp. Damian Bryl wraz z przybyłymi kapłanami.

Do Matki Bożej Pólkowskiej szliśmy z ufnością w procesji w Dni Krzyżowe i w rocznice Nawiedzenia Matki Bożej Fatimskiej.

Członkowie Akcji Katolickiej podejmowali działania na rzecz rodzin i dzieci, przy współpracy z Wójtem Gminy Bralin i życzliwości pracowników Urzędu Gminy i Koła Gospodyń Wiejskich w Bralinie odbył się festyn „Rodzina Siłą”, a także Święto Latawca na placu przy Pólku i konkurs o św. Janie Pawle II na który wpłynęło 21 prac i zostały one nagrodzone a podziwiać je można było  w kościele parafialnym.

Mając na uwadze rodziny i osoby samotne jak co roku organizowaliśmy działalność charytatywną, najbardziej potrzebujący otrzymali paczki żywnościowe przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Nie zapomnieliśmy o św. Mikołaju w kościele parafialnym oraz w Mnichowicach.

Większość Naszych  działań nie była by możliwa bez Was Szanowni Parafianie, którzy zawsze okazywaliście swoją szczodrość. Za wszelkie wsparcie duchowe, organizacyjne i finansowe wszystkim ofiarodawcom indywidualnym, właścicielom miejscowych firm, wszystkim parafianom składamy serdeczne podziękowanie i zapewniamy o modlitwie Bóg zapłać!!!

Za każdy trud, zaangażowanie i aktywność dziękuje wszystkim członkom i sympatykom Akcji Katolickiej naszej parafii.

Prośmy Chrystusa Króla o potrzebne łaski a Maryję Panią Nasza Pólkowską o opiekę.

Bralin, 26.11.2022 r.                             Prezes POAK

Maria Rabiega

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współpracującej z hierarchią w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. W naszych czasach wagę tej współpracy, będącej wyrazem nie tylko przynależności  do Kościoła, ale bycia Kościołem  podkreślił II Sobór Watykański. Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając się do biskupów  polskich 12 stycznia 1993 roku, powiedział: „Wierni świeccy winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami życia Kościoła”.

Wskazał na szczególne znaczenie Akcji Katolickiej, jako niezastąpionego środka formacji apostolstwa świeckich. Akcja Katolicka była w Polsce żywa i  przyniosła wiele owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Podejmując wezwanie Ojca Świętego Biskupi Polscy we współpracy z katolikami  świeckimi powołali do życia Akcję Katolicką w Polsce, która jeszcze bardziej włączy ludzi świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego oraz zorganizowaną misję apostolską. W Diecezji Kaliskiej Biskup Kaliski ks. Stanisław Napierała kanonicznie powołał do życia Akcję Katolicką w uroczystość Świętej Rodziny 31 grudnia 1995 roku ogłaszając w Katedrze Kaliskiej Dekret o ustanowieniu Akcji Katolickiej w Diecezji Kaliskiej, powierzając rozwój apostolatu Akcji Katolickiej Patronowi Diecezji Świętemu Józefowi, Małżonkami Maryi Dziewicy i Opiekunowi Zbawiciela.

W naszej parafii 21.11.1996 odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Inicjatywnego Akcji Katolickiej z udziałem ks. prałata Jana Ćwiejkowskiego (1928-2001) i prezesa DIAK-u doc. Zbigniewa Trybuły. Działanie rozpoczęła 10-osobowa grupa, która przez następne lata zwiększyła się do 22 osób. O pogłębianie formacji chrześcijańskiej dbają asystenci Kościelni AK, najpierw ks. prałat J. Ćwiejkowski, ks. kanonik Tomasz Ilski, następnie ks. prałat dr Dariusz Smolnik i obecnie ks. kanonik Roman Krzyżaniak na spotkaniach odbywanych co miesiąc. Członkowie aktywnie włączają się w życie parafii. Co roku od 29.05.1999 w Sanktuarium Narodzenia NMP na Pólku odbywa się Nocne Czuwanie członków AK Diecezji Kaliskiej. Z inicjatywy AK corocznie odbywa się Droga Krzyżowa z kościoła parafialnego na Pólko w Dni Krzyżowe, a także procesja z Figurą Matki Bożej Fatimskiej w rocznicę nawiedzenia. AK wypracowała różne formy pracy z dziećmi: obozy letnie, np. w Bocianowie, w Licheniu, wycieczki, np. do Biskupina, Torunia, Wrocławia, w Góry Stołowe oraz festyny. Dużym zainteresowaniem cieszy się Święto Latawca połączone z ogniskiem organizowane we wrześniu na parkingu przy Pólku. Fundatorami nagród są: ks. proboszcz, wójt gminy Bralin i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Akcja Katolicka prowadzi także działalność charytatywną obejmując pomocą ponad 40 rodzin. Organizują paczki żywnościowe z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Corocznie organizują spotkanie dzieci naszej parafii ze św. Mikołajem.

Pomoc, której udzielają członkowie Akcji Katolickiej w Bralinie nie byłaby możliwa, gdyby nie ofiarność parafian i sponsorów. Wszystkim  ofiarodawcom składają serdeczne Bóg Zapłać.